Ene-l Hakikat

 

Önsöz

Her konuda konuşuyoruz, her konuda yorum yapıyoruz, ve her konuda eleştiriyoruz!..

Peki neyi, ne kadar biliyoruz?..

14 milyar yıl önce oluşan Evren ve ancak 7 milyon yıl önce var olan insan…

İnsanın dünyada var oluşu, evrenin yaşına göre çok çok kısa bir süre. Ama, biz bu “insanlık tarihinin” birkaç bin yılını biliyoruz.
O bildiğimizin de ne kadarının doğru olduğu tartışmalı.
Belki de Sokrates’in (2.400 yıl önce) dediği noktadayız: Bir şey biliyoruz, o da hiçbir şey bilmediğimizdir!..

İnsanın gerçeği arayışı bilim yoluyla olduğu kadar, din yoluyla da oluyor. Bu durum, çoğu zaman bilim ile dinlerin çatışmasına da yol açıyor.

Hz. Adem ile Havva yeryüzündeki “ilk insan” mı?.. Artık dinbilimciler uzun bir süredir bunu da tartışıyor. Hz.Adem ile Havva tek tanrıyı, Allah’ı biliyordu. Sonra ne ve nasıl oldu da çok tanrılı dinler ortaya çıktı ve sonra tekrar (3.900 yıl önce Hz. İbrahim ile) tek tanrıya dönüş oldu?..

Yaşar Özkan, bu önemli eseri ile Evreni, Dünyayı ve kendimizi anlamamıza yardımcı oluyor. Astronomi, fizik, kimya ve biyoloji gibi fen bilimleri ile din ve tasavvufu bir arada ele alarak; en temel bilgileri ve en karmaşık kuramları çok net ve yalın biçimde, şiir gibi açıklıyor.
Yaşar Özkan, kendi alanında önemli başarılara imza atmış bir işadamı. Ama, öyküsünü kendi kaleminden okuyacağınız gibi, maddi eserlerin yanı sıra manevi ve ebedî eserlere imza atacak kadar sorumluluk ve bilgi sahibi.

Şimdi bunları sizlerle paylaşıyor, biz de Ceviz Kabuğu Yayınları olarak mutluluk duyuyoruz.

Bu eser, Ceviz Kabuğu Yayınları’nın benim kitaplarım dışındaki –televizyonculuk deyimiyle söylersek- ilk dış yapımı.
Kitabın adını ben önerdim, Sayın Özkan da kabul etti: “Ene-l Hakikat!..”

Bildiğiniz gibi, “Ene-l Hak” biçimindeki felsefi kavram Hallâc-ı Mansur’a ait. Abbâsî Dönemindeki baskıcı iktidar ve cahil toplum, “Kendisini tanrı ilan ediyor” diyerek onu idama götürmüştü.
Bu eserde sizlere; bilim, din ve gerçeklere güzel bir yolculuk yaptıracak, “Ben hakikatim, gerçeğim” dedirtecek bilgiler ve yorumlar yer alıyor.

Zevkle okuyacağınıza inanıyorum


Hulki Cevizoğlu
06 Şubat 2013

 
 
Kitap Satış Noktaları
 
 
 
 

Yaşar Özkan Hakkında

1932 yılında Nevşehir-Avonos’a bağlı Göynük köyünde doğdu.
İlkokulu köyünde tamamladıktan sonra, 1950 yılında Tophane Sanat Okulundan ve 1955 yılında da o zaman ki adıyla “İstanbul Teknik Okulu” şimdiki “Yıldız Teknik Üniversitesi” Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

4819 defa okundu.

En Çok Okunan Makaleler